Nie zastanawiaj się, do kogo należy nieznany numer. Po prostu to sprawdź.

Czym są smsy premium?

SMS Premium to usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych za pomocą specjalnych numerów. Przepisy telekomunikacyjne nazywają takie wiadomości usługami o podwyższonej opłacie.

Może to być zwykły płatny SMS o określonej treści, wysyłany na specjalny numer telefonu, ale także MMS, czyli wiadomość z multimediami. Zazwyczaj takie usługi pozwalają na udział w konkursach radiowych i telewizyjnych oraz na dostęp do różnych płatnych materiałów o charakterze rozrywkowym, informacyjnym lub edukacyjnym.

Wiadomości SMS Premium bazują na skróconej cztero, pięcio lub sześciocyfrowej numeracji zaczynającej się od cyfr 5,6,7,8 lub 9. SMS premium o podwyższonej opłacie nazywane są także smsami specjalnymi.

Rodzaje usług Premium:

SMS Premium dzielimy na dwa podstawowe rodzaje. Pierwsze to takie, które generują opłaty podczas wysyłania wiadomości. Drugi rodzaj charakteryzuje się dodatkowymi opłatami również podczas odbierania wiadomości z numeru Premium. Wszystko zależy od specyfikacji numeru telefonu.

  • płatność przy wysyłaniu: numery zaczynają się od cyfr 7,8 lub 9 i w tym przypadku opłata odbywa się za każdą wysłaną wiadomość.
  • płatność przy odbiorze: numery zaczynają się od cyfr 5 lub 6, każda wiadomość odebrana z takich numerów automatycznie pobiera nam opłatę z konta. Opłaty takie nazywamy prenumeratami.

Ustrzeż się kosztownych wiadomości SMS Premium! Wyszukaj numer korzystając z pola wyszukiwania w górnej części strony. Po wpisaniu interesującego Cię numeru Premium wystarczy nacisnąć przycisk ‘Enter’ albo kliknąć w przycisk z lupą, co w ułamku sekundy przeniesie Cię na podstronę z informacjami o danym numerze.

Przekonaj się sam, kto i w jakim celu wysłał Ci takiego sms ‘a, oraz dowiedz się więcej o opłatach Premium. Dodawaj na stronie nowe numery, aby pomóc innym uniknąć dużych rachunków telefonicznych.

Lista ostatnio komentowanych numerów typu SMS Premium:

NUMER PREMIUM CENA (z 23% VAT) KOMENTARZ
74936 4.92 zł

OSZUST z Sympatii - podał nr 798398083 MAREK z Wrocławia - przeprowadził......

79997 11.07 zł

naciągacze na sms premium: sms przypominający.... ; bez otwierania......

79999 11.07 zł

złodzieje......

92521 30.75 zł

Złodzieje......

77130 8.61 zł

77130 Proszę uważać ponieważ numer znajduje się w bazach niebezpiecznych......

79980 11.07 zł

506984611 numer z fotki, scenariusz taki, jak poniższe, wysyłany......

80180 bezpłatny

Podają się za t-mobile i proszą o opinie o ostatniej wizycie......

73900 3.69 zł

Uwaga !! Firma INTERNETQ POLAND SP Z O O KRS: 0000321310, na......

75466 6.15 zł

Odzyskiwanie hasła poczty wp. Odradzam! Kod nie działa i potrącono......

72987 2.46 zł

Free gify do robienia......

74905 4.92 zł

Dostałam wiadomość od kolegi z dawnych lat z tego numeru. Moi......

80711 bezpłatny

Sq***wysyny, normalnie tak nie mówię, ale ch**e chcą za nic mojej......

Korzyści z zablokowania usług Premium

💡 W Polsce największe sieci, takie jak Play, Plus, Orange oraz T-Mobile dają swoim klientom możliwość zablokowania SMS Premium. Umożliwiają prostą i szybką rezygnację z płatnych usług Premium na wielu płaszczyznach. Pozwala to klientom na uniknięcie dodatkowych kosztów za korzystanie z tego typu usług.

Wiadomości dotyczące usług Premium pochodzą od firm albo instytucji, które świadczą usługi na numerach Premium. Operator komórkowy jest jedynie odpowiedzialny za dostarczenie tych wiadomości do adresta. Korzystanie z serwisów Premium wiąże się z akceptacją regulaminów poszczególnych dostawców, dlatego możesz dostawać SMS-y z informacjami handlowymi od firm, z których usług skorzystałeś, nawet jeśli wcześniej zastrzegłeś, że nie chce otrzymywać informacji marketingowych w sieci komórkowej do której należysz.

Jeśli nie chcesz usług o podwyższonej opłacie zadbaj o ich blokade już teraz!

Jak się zabezpieczyć przed niechcianymi usługami premium?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność przy wysyłaniu wiadomości na krótkie numery oraz na każde, których nie znasz i z których nie korzystasz standardowo a także przy instalowaniu aplikacji na telefonie, które mogą takie smsy wysyłać bez naszej wiedzy. Dlatego też warto ustawić niskie lub zerowe limity na takie usługi albo nałożyć blokady usług premium.

Gdzie zgłosić nieuczciwe praktyki

W przypadku kiedy zostaniesz oszukany co do kosztów wiadomości premium, warto zawiadomić Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Tylko ta instytucja może wszcząć postępowanie w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, wydać decyzję nakazującą zaprzestanie takich praktyk i nałożyć karę finansową.

Usługi sms premium nie powinny służyć oszustom, którzy próbują nas naciągnąć na dodatkowe koszty mimo i tak podwyższonej płatności.

x
Trwa przetwarzenie danych...
Powrót do fomularza